Home / Tips and tricks / Nutrition / Differences between “Homemade” and “Pre-packaged” Vegan Milks

Differences between “Homemade” and “Pre-packaged” Vegan Milks

chufamixumbrella

We wanted to share this with you because we´ve realised that there has been some confusion between pre-packaged and homemade vegan milks and people who believe that they´re nutritionally equal.

This is not the case an alony with the price difference and environmental impact, it is much better to consume homemade plant milks whenever possible.

Why?

1-The main difference is the nutritional valour: Homemade plant milks contain all the micro and macro nutrients that the seed we use to make them has.

health

With pre-packaged milk, they heat up the milk to very high temperatures to pasteurize or sterilize the milk and this process kills some of the micro and macro nutrients. Why do they do that? So that the milk can last for 1-3 years on the store shelves at room temperature. (Homemade vegan milks only last for 3-5 days in the fridge). This type of pre-packaged milk is very easy and user friendly because it can be bought, opened and drunk at the same time and you don´t need to do anything else. They are lactose free, gluten free and esay to consume. But it´s important to know that this version of plant milk doesn´t have the same nutritional qualities as homemade one.

2-The second reason is that most of the time , the pre-packaged milks don´t mention the origin of the seeds that are used to make these agriculturemilks. However, when you make milk at home, you know where the seeds are from. Whether they´re organic or bought locally and consequently what you´re consuming at the end of the day.

3-The third difference is the price. At the moment throughout Europe and the world, plant milks are becoming increasingly popular and, as a result are being sold at astronomically high prices. savemoneyWe´re been observing this while travelling through the E.U. With the Chufamix. Home made plant milks, on the other hand, are a lot cheaper because we only have to pay for the seed or cereal being used and, as a result, we can make a litre of rice milk for about 20 cents, soy milk for 35 cents, peanut milk a litre bit more at about 1€/$ and the most expensive being almond milk which you can make for between 2-3€/$. An this way, you also get the leftover pulp to re-use and consume.

4-Finally, the environmental footprint that consuming pre-packaged milk has is savemuch higher than making it at home. A lot of energy is consumed to process the industrial versions and it produces more waste than making it at home in the traditional way.

So do it yourselves !

Entradas relacionadas

Plant-based milks that help regulate cholesterol

Plant-based milks that help regulate cholesterol

Excess cholesterol is an increasingly widespread problem at all ages. Regulating our body's cholesterol level is directly related to healthy lifestyle habits, such as exercising and maintaining a varied diet rich in quality fats and proteins. Homemade plant milks are...

Quinoa milk: Properties and our new homemade milk recipe

Quinoa milk: Properties and our new homemade milk recipe

Quinoa milk: Properties and our new homemade milk recipe Quinoa is a small seed of Andean origin that is highly valued for its nutritional properties. It can be consumed in many different ways, including as a plant milk. A few years ago, we published a recipe for...

Top 7 protein-rich plant milks

Top 7 protein-rich plant milks

Would you like to know which are top 7 protein rich plant milks? Let's see! Homemade plant milks are a great source of protein, but do we truly know which one is the highest in protein? I wanted to clear things up so I crafted this short article in order to show you...

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This